Přírodní latexové matrace a podložky

Člověk prospí třetinu života.Během spánku dochází k regeneraci tělesných a duševních sil a schopností.
To ví určitě většina z nás.
Víme ale také , z jakého materiálu je vyrobena matrace, na které máme načerpat nové síly? Víme, na čem vlastně spíme?

První matrace z přírodního latexu byla vyrobena v roce 1931 použitím technologie známé jako postup Dunlop.
Výchozí surovina- přírodní latex- je mléčná míza získávaná nařezáváním kůry tropického stromu kaučukovníku ( Hevea brasiliensis ). Kaučukovníky se pěstují na plantážích především Srí Lanky a Indonésie.
Výrobním procesem vzniká z přírodního latexu napěněním se vzduchem latexová pěna, která se vstřikuje do lisovacích forem s hroty, jež zajistí provzdušněnou strukturu. Probíhá vulkanizace, a poté oplachování a vysoušení výrobku. Po následné kontrole všech parametrů je matrace připravena na cestu k zákazníkovi.
Od padesátých let vydatně pokročil export produktů z přírodní latexové pěny ze Srí Lanky do celého světa.
Přirozeně vynikající kvalita vysoce pružné přírodní gumy ze Srí Lanky a vyspělý technologický vývoj zajistil obsazení významné části světového trhu v Evropě,
USA a Kanadě, Austrálii, na Novém Zélandu a v Japonsku.
Veškeré výrobní procesy továren na zpracování přírodního latexu a výroby matrací podléhají důsledným kvalitativním kontrolám, aby splňovaly náročné požadavky certifikace ISO.

Nejdůležitější přednosti přírodní latexové pěny:
• Latexová pěna je odolná, trvanlivá. Vydrží! V praxi bylo ověřeno, že stoprocentně přírodní latexové matrace vydržely přes dvacet let bez jakéhokoli poškození jádra matrace.
• Na rozdíl od většiny pružinových matrací při pohybu člověka během spánku latexové matrace nevydávají žádný zvuk a neruší tím partnera.
• Přírodní latex je zcela netoxický a ekologicky bezpečný.
• Latexové matrace jsou hygienické, přirozeně hypoalergenní a odolné vůči roztočům. Lidem trpícím alergiemi- ekzémem, sennou rýmou, astmatem a dýchacími problémy je proto doporučováno používat přírodní kaučukovou pěnu namísto pěn umělých, různých vycpávkových materiálů a pružinových matrací.
• Výsledky bakteriálního měření jsou nesrovnatelné a ukazují, že přírodní latexová pěna nedává šanci bakteriím ani roztočům, které mohou způsobovat nakažlivé nemoci nebo zhoršovat alergie.
• Vysoká pružnost přírodního latexu umožňuje vytvarování matrace podle obrysu lidského těla a jeho pevnou podporu v jakékoliv poloze.
• Speciální a unikátní konstrukce otvorů na obou stranách matrace zaručuje specifickou tvrdost nebo měkkost, čímž je zaručena stálost a absolutní pohodlnost.
• Latexová pěna může být lisována do širokého spektra tvarů, velikostí a částí s přednastavenou tvrdostí jak matrace, tak i polštáře.Předchází tak vzniku bolestí zad a účinně ulevuje lidem s pohybovými problémy i dlouhodobě ležícím.
• Latex drží tvar a neslehává se, což je velice důležité pro životnost matrací.Proto je také přírodní latex jedním z prvních produktů, jež se nemusí během svého užívání obracet.
• Dalším velikým kladem přírodní latexové pěny je to, že nezadržuje vlhkost. Tělní pot je rychle rozptylován díky výborné cirkulaci vzduchu, takže velké rozpětí vlhkosti latexovou matraci nijak neničí.

V současné době jsou na trhu dvě syntetické pěny, které se užívají na výrobu matrací. Je to tzv.umělý kaučuk Styrene Butadienee Rubber (SBR), což je pěna vyráběná z chemikálií ropné báze, a dalším typem je Polyuretan, který se vyrábí polyadicí diizokyanátů a vícesytných alkoholů.
Obě syntetické varianty nejsou příliš šetrné k životnímu prostředí a ani jedna pěna se nemůže rovnat pružností, elasticitou, odolností a ekologickou nezávadností stoprocentně přírodnímu kaučuku.

Vynikající vlastnosti přírodní latexové pěny potvrzují i výsledky měření řady zkušebních ústavů.
Přední německý zkušební ústavu LGA testoval přírodní latexové jádro o tloušťce 100 mm na životnost a odolnost v souladu s přísnými normami LGA.
(Jako okrajová poznámka – v Německu tvoří přírodní latexové matrace až 80 % celkového objemu obchodu v kategorii luxusních matrací .)
Závěrečné shrnutí - matrace ze stoprocentně přírodního latexu se neproleží, nezcvrknou, nerozmělní ani neztratí odolnost a tvar v jakémkoli úhlu po 60 000 testovacích cyklech.
Dr. Theo Lammers a jeho tým v Ústavu hygieny v německém Mainzu provedl hygienický test, který se zaměřil na bakteriostatické a baktericidní vlastnosti přírodního latexu.
Ve zprávě, vypracované dr. Lammersem je uvedeno, že za normálních podmínek nebylo potřeba matrace z latexové formy dezinfikovat ani v nemocničních odděleních pro různé nakažlivé choroby.
Zcela zjevně tyto matrace byly velice účinné v odolnosti proti bakteriím i v případech spály, záškrtu a úplavice a mnoha dalších.
Závěrem lze jednoznačně prohlásit, že doposud nebyl vyroben žádný syntetický matriál, který by byl zcela schopný nahradit matrace z přírodního latexu.

Pokud se rozhodnete pro nákup přírodní latexové matrace nebo polštáře, vyžadujte po prodejci vždy certifikáty kvality LGA a ECO institutu.
Na trhu se totiž objevuje mnoho výrobků, které se jako přírodní latexové matrace jen „tváří“.
Ve skutečnosti se však jedná o materiál syntetický, v lepším případě o směs syntetického a přírodního, přičemž toho umělého je více.
Nezapomeňte, že investovat do zdraví se vyplatí.

V této kategorii není žádné zboží.

facebook.com