Víte na čem spíte?

VÍTE, NA ČEM SPÍTE ?

Člověk prospí třetinu života. Během spánku dochází k regeneraci tělesných a duševních sil a schopností. To ví určitě většina z nás. Víme ale také, z jakého materiálu je vyrobena matrace, na které máme načerpat nové síly? Víme, na čem vlastně spíme?

HISTORIE LATEXOVÉ MATRACE

První matrace z přírodního latexu byla vyrobena v roce 1931 použitím technologie známé jako postup Dunlop. Výchozí surovina -přírodní latex- je mléčná míza získávaná nařezáváním kůry tropického stromu kaučukovníku (Hevea brasiliensis). Kaučukovníky se pěstují na plantážích především Srí Lanky a Indonésie.

PROCES VÝROBY LATEXOVÉ MATRACE

Výrobním procesem vzniká z přírodního latexu napěněním se vzduchem latexová pěna, která se vstřikuje do lisovacích forem s hroty, jež zajistí provzdušněnou strukturu. Probíhá vulkanizace, a poté oplachování a vysoušení výrobku. Po následné kontrole všech parametrů je matrace připravena na cestu k zákazníkovi. Od padesátých let vydatně pokročil export produktů z přírodní latexové pěny ze Srí Lanky do celého světa. Přirozeně vynikající kvalita vysoce pružné přírodní gumy ze Srí Lanky a vyspělý technologický vývoj zajistil obsazení významné části světového trhu v Evropě, USA a Kanadě, Austrálii, na Novém Zélandu a v Japonsku. Veškeré výrobní procesy továren na zpracování přírodního latexu a výroby matrací podléhají důsledným kvalitativním kontrolám, aby splňovaly náročné požadavky certifikace ISO.

PŘEDNOSTI LATEXOVÉ MATRACE

ODOLNOST

Latexová pěna je odolná, trvanlivá. Vydrží! V praxi bylo ověřeno, že stoprocentně přírodní latexové matrace vydržely přes dvacet let bez jakéhokoli poškození jádra matrace. Na rozdíl od většiny pružinových matrací při pohybu člověka během spánku latexové matrace nevydávají žádný zvuk a neruší tím partnera.

EKOLOGIE A HYGIENA

Přírodní latex je zcela netoxický a ekologicky bezpečný. Latexové matrace jsou hygienické, přirozeně hypoalergenní a odolné vůči roztočům. Lidem trpícím alergiemi, ekzémem, sennou rýmou, astmatem a dýchacími problémy je proto doporučováno používat přírodní kaučukovou pěnu namísto pěn umělých, různých vycpávkových materiálů a pružinových matrací. Výsledky bakteriálního měření jsou nesrovnatelné a ukazují, že přírodní latexová pěna nedává šanci bakteriím ani roztočům, které mohou způsobovat nakažlivé nemoci nebo zhoršovat alergie.

TVAROVÁNÍ PODLE TĚLA

Vysoká pružnost přírodního latexu umožňuje vytvarování matrace podle obrysu lidského těla a jeho pevnou podporu v jakékoliv poloze. Speciální a unikátní konstrukce otvorů na obou stranách matrace zaručuje specifickou tvrdost nebo měkkost, čímž je zaručena stálost a absolutní pohodlnost. Latexová pěna může být lisována do širokého spektra tvarů, velikostí a částí s přednastavenou tvrdostí jak matrace, tak i polštáře. Předchází tak vzniku bolestí zad a účinně ulevuje lidem s pohybovými problémy i dlouhodobě ležícím. Latex drží tvar a neslehává se, což je velice důležité pro životnost matrací. Proto je také přírodní latex jedním z prvních produktů, jež se nemusí během svého užívání obracet.

NEZADRŽUJE VLHKOST

Dalším velikým kladem přírodní latexové pěny je to, že nezadržuje vlhkost. Tělní pot je rychle rozptylován díky výborné cirkulaci vzduchu, takže velké rozpětí vlhkosti latexovou matraci nijak neničí.

NEOBSAHUJE SYNTETICKÉ LÁTKY

V současné době jsou na trhu dvě syntetické pěny, které se užívají na výrobu matrací. Je to tzv.umělý kaučuk Styrene Butadienee Rubber (SBR), což je pěna vyráběná z chemikálií ropné báze, a dalším typem je Polyuretan, který se vyrábí polyadicí diizokyanátů a vícesytných alkoholů. Obě syntetické varianty nejsou příliš šetrné k životnímu prostředí a ani jedna pěna se nemůže rovnat pružností, elasticitou, odolností a ekologickou nezávadností stoprocentně přírodnímu kaučuku.

TESTY VĚDECKÝCH ÚSTAVŮ

Vynikající vlastnosti přírodní latexové pěny potvrzují i výsledky měření řady zkušebních ústavů. Přední německý zkušební ústavu LGA testoval přírodní latexové jádro o tloušťce 100 mm na životnost a odolnost v souladu s přísnými normami LGA. (Jako okrajová poznámka – v Německu tvoří přírodní latexové matrace až 80 % celkového objemu obchodu v kategorii luxusních matrací.) Závěrečné shrnutí - matrace ze stoprocentně přírodního latexu se neproleží, nezcvrknou, nerozmělní ani neztratí odolnost a tvar v jakémkoli úhlu po 60 000 testovacích cyklech. Dr. Theo Lammers a jeho tým v Ústavu hygieny v německém Mainzu provedl hygienický test, který se zaměřil na bakteriostatické a baktericidní vlastnosti přírodního latexu. Ve zprávě, vypracované dr. Lammersem je uvedeno, že za normálních podmínek nebylo potřeba matrace z latexové formy dezinfikovat ani v nemocničních odděleních pro různé nakažlivé choroby. Zcela zjevně tyto matrace byly velice účinné v odolnosti proti bakteriím i v případech spály, záškrtu a úplavice a mnoha dalších. Závěrem lze jednoznačně prohlásit, že doposud nebyl vyroben žádný syntetický materiál, který by byl zcela schopný nahradit matrace z přírodního latexu.

•(Čerpáno z článků Dicka Guriana, který je prezidentem společnosti Natural Rubber USA, zveřejněných v časopise Bedroom Magazíne USA.)

Kupujte jen matrace z přírodního latexu, nikoliv ze syntetického.

Pokud se rozhodnete pro nákup přírodní latexové matrace nebo polštáře, vyžadujte po prodejci vždy certifikáty kvality LGA a ECO institutu.
Na trhu se totiž objevuje mnoho výrobků, které se jako přírodní latexové matrace jen „tváří“.
Ve skutečnosti se však jedná o materiál syntetický, v lepším případě o směs syntetického a přírodního, přičemž toho umělého je více.
NEZAPOMEŇTE, ŽE INVESTOVAT DO ZDRAVÍ SE VYPLATÍ.

V této kategorii není žádné zboží.

facebook.com